Zakres kontroli inspekcji pracy a szkolenia bhp online

Zakres kontroli inspekcji pracy a szkolenia bhp online

Żadne przedsiębiorstwo nie lubi kiedy się je kontroluje, szczególnie jeśli są to niezapowiedziane kontrole. Cała produkcja wtedy staje, trzeba wszystko sprawdzać, wszyscy są poddenerwowani i czekają w napięciu na to co się wydarzy i mają nadzieję, że kontrola nie wykryje żadnych nieprawidłowości.

Szkolenia bhp online są konieczne

szkolenie bhpDobrze jest znać zakres kontroli inspekcji pracy, żeby wszystko wiedzieć, zanim zjawi się u nas kontrola. To pozwala nam też dbać o swoje prawa i nie dopuszczać inspektorów do ich łamania. Co mogą oni sprawdzić w naszej firmie? Najczęściej mówi się o bezpieczeństwie i higienie pracy. Można sprawdzić czy w firmie odbyły się szkolenia BHP przez Internet lub w zakładzie. Poznanie wszystkich prac jest bardzo ważne, a ponadto zasady BHP powinny być wywieszone na planszy w widocznym miejscu, w którym odbywa się praca. Szkolenia bhp online są coraz bardziej popularne, bo nie trzeba zatrudniać wykładowców, a każdy może przejść takie szkolenie u siebie w domu, więc nie tracimy godzin pracy na takie kursy. Poza środkami bezpieczeństwa pracy inspektorzy mogą też sprawdzić np. czy pracownicy mają odzież roboczą, nie przekraczany jest czas pracy, a nadgodziny są płatne. Wszelkie dokumenty muszą być udostępnione do kontroli, także faktury, wypłaty, rachunki, umowy pracowników, żeby inspekcja pracy mogła wszystko skontrolować, czy nie pojawiły się jakieś nieprawidłowości. Można sprawdzić też urlopy, czy są przyznawane, czy jest ich harmonogram, czy urlopy płatne są faktycznie wynagradzane. Absolutną podstawą są również szkolenia p.poż., czyli przeciwpożarowe. Każdy musi znać zasady postępowania na wypadek pożaru, jak również znać zasady pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach. Jeśli nie jesteśmy pewni nowych przepisów albo nie wiemy jak coś powinno być zrobione to lepiej jest zapytać o to radcę prawnego, specjalistę od prawa pracy lub zamówić doradztwo ADR, które powie nam wszystko na temat transportu.

Lepiej jest znać wszystkie zasady, bo nie można się wytłumaczyć, ze się nie wiedziało o jakimś przepisie, albo, że prawo dopiero co się zmieniło. Kontrolerzy z warszawskiej inspekcji pracy nie mają litości i jeśli zobaczą, że coś nie jest tak jak powinno to od razu wypiszą nam mandat z wysoką karą finansową.

Dodaj komentarz