Rozliczaniem czasu pracy kierowcy zajmuje się księgowość

Rozliczaniem czasu pracy kierowcy zajmuje się księgowość

Firmy transportowe muszą korzystać z bardzo zaawansowanych rozwiązań księgowych. Jeśli ktoś myśli, że zwykłe biuro rachunkowe lub księgowe może poprowadzić rozliczenia w firmie transportowej to jest w ogromnym błędzie. Dla firm transportowych swoje usługi dedykują specjalistyczne biura księgowe. Zajmują się one nie tylko księgowością ale bardzo często również obsługą prawną.

Kto rozlicza czas pracy kierowców?

rozliczanie czasu pracy kierowcyTym również zajmuje się dedykowana księgowa bądź księgowy działający z ramienia profesjonalnego biura księgowego. Dlaczego rozliczanie kierowcy z jego czasu pracy nie należy do najłatwiejszych? Bo trzeba korzystać z zapisów na tachografach, a poza tym trzeba potrafić dostosować godziny pracy kierowców do odpowiednich przepisów obowiązujących w różnych krajach europejskich. Branża transportowa rządzi się swoimi prawami. W każdym europejskim kraju obowiązują inne przepisy dotyczące delegowania pracowników i rozliczania ich czasu pracy. W każdej firmie transportowej jest osoba, która po prostu prowadzi rozliczanie czasu pracy kierowcy. Firmy transportowe korzystają z usług biur księgowych dedykowanych dla branży albo zatrudniają swoje księgowe, które się wszystkim zajmują. Najczęściej jednak korzystają z biur księgowych. Wówczas firma transportowa otrzymuje fakturę na usługi księgowe i prawne, a następnie taką fakturę wrzuca sobie w koszty prowadzonej działalności. Rozliczaniem faktur również zajmuje się biuro księgowe.

Chyba tylko w jednoosobowych firmach transportowych kierowca sam rozlicza sobie swój czas pracy. Jeśli jest jednocześnie kierowcą i właścicielem swojej firmy. Nawet w takich prostych przypadkach i tak lepiej jest skorzystać z usług biura księgowego. Duże firmy korzystają z wyspecjalizowanych usług księgowych i prawnych przeznaczonych dla firm z branży transportowej.