Pierwsze zakłady produkcji stali

Pierwsze zakłady produkcji stali

Najwcześniejszą znaną produkcję stali odnaleziono w kawałkach wyrobów żelaznych wykopanych na stanowisku archeologicznym w Anatolii (Kaman-Kalehöyük) i mających prawie 4000 lat, pochodzących z 1800 r. p.n.e. Horace identyfikuje stalową broń, taką jak falcata na Półwyspie Iberyjskim, podczas gdy noricka stal była używana przez rzymskie wojsko.

Historia produkcji stali

stal 38hmjRenoma Seric iron of South India znacznie wzrosła na całym świecie. W zakładach produkcji metali w Sri Lance wykorzystywano piece wiatrowe napędzane przez monsunowe wiatry, zdolne do produkcji stali wysokowęglowej. Wielkoskalowa produkcja stali w Tamilakamie z wykorzystaniem tygli i źródeł węgla, takich jak zakład Avāram, miała miejsce w VI w. p.n.e., będąc pionierskim prekursorem nowoczesnej produkcji stali i hutnictwa. Chińczycy z okresu państw walczących (403-221 p.n.e.) mieli hartowaną stal, podczas gdy Chińczycy z dynastii Han (202 p.n.e. – 220 n.e.) tworzyli stal (np. stal 38hmj) poprzez wytapianie kutego żelaza razem z żeliwem, uzyskując w I wieku n.e. produkt końcowy w postaci węglowo-przemysłowej stali. Istnieją dowody na to, że stal węglowa została wyprodukowana w zachodniej Tanzanii przez przodków ludu Haya już 2000 lat temu w wyniku skomplikowanego procesu „wstępnego podgrzewania” pozwalającego na osiągnięcie temperatury wewnątrz pieca od 1300 do 1400° C. Dowody najwcześniejszej produkcji stali wysokowęglowej w Indiach znajdują się w Kodumanal w Tamil Nadu, w rejonie Golconda w Andhra Pradesh i Karnataka oraz w Samanalawewa na Sri Lance.

Produkowana w południowych Indiach około VI wieku p.n.e., stal ta została nazwana stalą Wootz i eksportowana była na cały świat. Technologia stalowa istniała w tym regionie przed 326 r. p.n.e., ponieważ w literaturze Sangam Tamil, po arabsku i łacinie wymieniana jest jako najlepsza stal na świecie.