Jak powstaje kostka brukowa?

Jak powstaje kostka brukowa?

Każdy nie raz ją widział na chodniku lub drodze, czasami nawet na czyimś podwórzu. Kostka brukowa – prezentuje się ładniej od zwykłych, szarych betonowych bloków, jest też dzięki swojej grubości bardziej wytrzymała. Jej budowa sprawia też, że jest całkiem odporna na zabrudzenia. Pozostaje jednak pytanie – w jaki sposób i w jakich warunkach powstaje kostka brukowa, zanim trafi na nasz chodnik?

Linia produkująca kostkę brukową

kompletne linie do kostki brukowejWszystko zaczyna się w fabryce, na linii produkcyjnej. Kompletne linie do kostki brukowej dzielą się na pięć części: węzeł betoniarski, linię mokrą, linię suchą, linię pakowania i miejsce wysyłki. W pierwszej części powstaje prefabrykat, który potem zmienia się w kostkę brukową. W tej fazie beton jest mieszany i farbowany na odpowiedni kolor – najczęściej czerwony, jednak są oczywiście inne możliwe barwy. Dopiero w fazie drugiej beton formowany jest w kostki brukowe. Linia nazywa się mokra, gdyż przed dojazdem do trzeciej części linii produkcyjnej będą one cały czas zraszane wodą i środkami uszlachetniającymi. Dopiero później są one suszone w poświęconej do tego części. W linii pakowania gotowe już kostki ładowane są na palety i owijane najczęściej w folię elastyczną. Są już gotowe do wysyłki, więc zabierane są do miejsca, skąd mogą spokojnie zostać odebrane. I to wszystko – cały proces produkcji kostki brukowej. Nowoczesne linie do kostki brukowej są dodatkowo energooszczędne, więc w wypadku wyboru warto postawić na najnowsze rozwiązania na rynku.

Mam nadzieję, że zbliżyłem choć trochę zawiły proces, jaki kostka brukowa musi przejść zanim trafi na czyjeś podwórko lub chodnik. Cały ten proces pozwala stworzyć materiał, który będzie w stanie przetrwać próbę czasu i będzie cieszył oko jeszcze przez długi, długi czas.