Do czego służy wibrometr?

Do czego służy wibrometr?

 

Sprawne i bezawaryjne działanie maszyn to priorytet każdego przedsiębiorcy, który swój biznes opiera na produkcji. Bez nich praca nie byłaby możliwa. Awaria niezbędnych sprzętów może prowadzić do katastrofy. Na szczęście dzięki nowoczesnej technice oraz współczesnym przyrządom, możliwe jest nie tylko naprawienie sprzętu, ale również zapobieganie wszelkim usterkom oraz awariom.

Diagnoza maszyny za pomocą wibrometru

wibrometrJak to zrobić? Najlepiej w tej kwestii zdać się na pomoc specjalistów. Wynajęcie profesjonalnej ekipy to gwarancja otrzymania jak najlepszej jakości usługi. Jeżeli w twoim zakładzie produkcyjnym działają maszyny wirujące, na pewno wiesz jak ważne jest, aby nie generowała żadnych drgań. Jeśli jakieś drgania występują, oznacza, że jest coś nie tak i wymaga to naprawy. W przypadku, gdy drgań nie ma, wszystko wskazuje na to, że łożyska są w idealnym stanie, a pozostałe elementy pracują zgodnie z planem. Niestety każda maszyna z czasem się psuje. Aby zmierzyć poziom drgania, niezbędny jest wibrometr. To przyrząd odpowiadający za pomiar danych drgającego przedmiotu. Wibrometr działa na podobnej zasadzie co wibrograf. Najbardziej nowoczesne są wibrometry laserowe skanujące. Urządzenie to skanuje powierzchnię danego obiektu według siatki punktów pomiarowych. W dalszej kolejności oprogramowanie analizuje wszystkie zebrane dane pomiarowe. Na ich podstawie wykonuje animacje, które pokazują rodzaje drgań danego obiektu w szerokiej częstotliwości.

Podsumowując, wibrometry są dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy twoim priorytetem są działające jak najdłużej maszyny. Mimo, że dzisiejsze maszyny zostały tak skonstruowane, aby ich naprawa zdarzała się najrzadziej, usterki są nieuniknione. Jednym z pierwszych sygnałów psucia się maszyny są drgania.