Czy warto stosować preparaty do oleju?

Czy warto stosować preparaty do oleju?

Różnego rodzaju dodatki do olejów mają za zadanie poprawienie działania poszczególnych podzespołów. Stosowane są one kiedy olej nie jest w stanie zapewnić skuteczną ochronę silnika. Sprawdzają się zatem szczególnie w przypadku starszych samochodów bądź młodszych, które dotychczas były bardzo mocno eksploatowane.

Czym są dodatki do oleju?

preparaty do olejuProblemy takie jak nieszczelność silnika czy jego zużycie oraz obniżenie osiągów nie naprawimy przez preparaty do oleju, jednak sprawdzają się one kiedy chcemy tego uniknąć. Dodatki bowiem pomagają zmniejszyć tarcie, a co za tym idzie chronią silnik przed zużyciem. Wiele z nich pomaga zwiększyć trwałość metalowych powierzchni tarcia. Ponadto odpowiadają za poprawę lepkości oleju bądź jej stabilizację zwiększając tym samym liczbę kilometrów, które możemy przejechać na tym oleju. Działają korzystnie nie tylko na na tarcie w silniku, ale również w pompach, przekładniach oraz sprężynach. Z pomocą drobnych cząsteczek ceramicznych możliwa jest ochrona metalowych części. Po preparaty do oleju warto sięgnąć gdy podczas przyspieszenia z rury wydechowej leci niebieski dym, posiadamy samochody z DPF bądź stale musimy dolewać olej. Pamiętajmy jednak, że nie muszą być one stosowane w każdych autach, w niektórych modelach wręcz nie powinniśmy tego robić. Wielu producentów bowiem w instrukcji dodaje zapis mówiący o tym, że gwarancja może zostać utracona kiedy do oleju zastosujemy jakiekolwiek specyfiki. Ponadto nie stosujmy ich kiedy nasz silnik działa poprawnie i nie mamy co do niego żadnych zastrzeżeń.

Pamiętajmy również, że jeśli decydujemy już się na dodatki do oleju warto wybierać produkty firmy słynącej z dobrej chemii motoryzacyjnej. Większość takich specyfików używamy bowiem na własną odpowiedzialność, a co za tym idzie najtańsze preparaty od nieznanego producenta mogą wyrządzić poważne szkody naszemu pojazdowi.